Blogger Widgets

středa 21. března 2012

RECENZE: Fireflight - NOW


Fireflight - NOW
Vydavatel: Essential Records
Žánr: Christian/hard rock, alternative metal                                                   
Datum vydání: 6. března, 2012                                                    
Počet skladeb: 10
Celkový čas: 36:06 


Tracklist:
1) Stay Close (3:28)
2) Ignite (2:56)
3) Escape (4:21)
4) He Weeps (3:36)
5) Keeping Me Alive (3:55)
6) Stronger Than You Think (3:41)
7) Prove Me Wrong (3:33)
8) Dying For Your Love (3:21)
9) Rise Above (4:29)
10) Now (2:49)


Dovolte, abych Vám v této recenzi představil nejnovější počin americké křesťansko-rockové kapely Fireflight. Jmenuje se Now, oficiálně vyšel 6. března letošního roku a je čtvrtým řadovým albem skupiny. Nejprve si, ale řekněme něco málo o samotné kapele, která není v našich končinách příliš známá. Skupina byla založena v roce 1999 na Floridě, samotný vznik iniciovali ještě na škole kytaristé Justin Cox, Glenn Drennen a Glennova manželka Wendy (basistka). Kapela, ale neměla zpěvačku a bubeníka. Glen a Wendy se účastnili maturitní zkoušky Glennova mladšího bratra a v jejím průběhu uslyšely zpívat Dawn Michele (nynější zpěvačku), slovo dalo slovo, požádali jí o spolupráci, s čímž ona souhlasila. Bubeníka Phee Shorba se podařilo do kapely nalákat díky jejich společnému příteli. Phee, ale kapelu opustil začátkem února roku 2011 a byl nahrazen Adamem McMillionem.


Má první zkušenost s kapelou se datuje do roku 2006, kdy debutovali se svým singlem  “You Decide”. V té době jsem se nějakou náhodou zapletl do křesťanské rockové scény, a tudíž mě neunikl ani debut mé oblíbené kapely RED, jménem End of Silence, ten vřele doporučuji. Uchvátil mě grunge rock, který kapely produkovala a tak jsem po nějaké době, přesněji po poslechu alba Unbreakable (2008) zařadil všechna alba Fireflight do mé sbírky. V roce 2010 vydali album  For Those Who Wait na kterém jíž, ale začali převažovat pomalejší věci. 


Nyní po dvou letech kapela vydává další řadové album s příznačným názvem NOW. Paradoxně se texty jejich poslední alba točili okolo čekání na boha, NOW pro změnu hlásá pravý opak a odmítá na něj čekat. Čert, aby se v tom vyznal :-). U křesťanské hudby se dá náboženská stránka věci očekávat, ale tu hodnotit nebudu a ani v budoucnu tak nehodlám činit, nejsem věřící a tuto muziku kvůli tomuto neposlouchám. Nové album má o hodně mírnější rockový zvuk, což může být pro mnohé posluchače zklamáním, ale i tak se na albu najde hrst grunge-rockových skladeb, které budou velice příjemným potěšením pro dlouholeté fanoušky. 

Fireflight ví co dělají, otevíracím songem nové desky  a zároveň i prvním singlem je proto píseň “Stay Close” (viz. klip níže). Elektrizující kytary podpořené fantastickými vokály Dawn nemají chybu. Kytarista Justin Cox také přidává na důrazu skladby svým podpůrným mužským vokálem. Druhým songem alba je “Ignite”, který vznikl ve spolupráci s budeníkem kapely RED Joem Rickardem. Pro skladbu jsou typické silné kytary a vrcholem je opět duet Dawn a Justina, zvlášť díky vysokoenergetickému refrénu: Nebojte se explodovat/ nechat si vypálit tu bolest uvnitř vaší duše/ neváhejte nechat to jít/ a zapálit! Následuje "Escape", který je jemnějším songem a nese poselství o odmítnutí zajetí nepříteli.
Balada “He Weeps” je velice podobná songu “Name” z jejich předchozího alba. Ve zkratce vypráví o vzývání boha po tragické události, proč nepomohl? a jeho odpovědi, že pláče s tebou. Zdá se, že Fireflight následují trend svého úspěchu, proto se jejich nový materiál drží v zajetých kolejí předchozích děl, čímž je zaručena kvalita. “Keeping Me Alive” představuje další z řady tzv. “měkčích” songů a jeho posláním je “drž se Ježíše jako jediného když se ti nedaří.“

“Stronger Than You Think” představuje další z řady fantastických grunge kytarových skladeb, které Fireflight mohou nabídnout. “Prove Me Wrong” je trochu pomalejší, ale za to má velmi chytrý“ text, který se opět točí okolo Ježíše Krista. "Dying For Your Love" navazuje na stejnou notu, ale více vyzdvihuje to, že boží láska je nevyzpytatelná a bůh nám naší zradu odpustí a stále nás miluje. 


Krásná "Rise Above" obsahuje smyčcové nástroje a přímo elektrizující bubnování, které je smícháno s jemnými vokály Dawn, což zní úžasně. Titulní skladba "NOW" je takovou hymnou posluchače, vypráví o tom, že máme povstat a už déle nemlčet, což se v dnešní politické situaci docela hodí :-), je to jedna z těch lepších písní na novém albu.


Jak již bylo řečeno, mnoho songů na CD má jemnější rockový zvuk, ale několik si zachovalo stopy grunge rocku, které převládaly na předešlých albech. Neřekl bych, že se jedná o zatím nejlepší album Fireflight, ale jde jasně slyšet, že texty, vokály a dokonce zvuková stránka v některých aspektech značně vyzrály. Také se výtečně uvedl nový bubeník Adam MacMillion. 

HODNOCENÍ: 75%

Žádné komentáře:

Okomentovat