Blogger Widgets

sobota 30. března 2013

RECENZE: Killswitch Engage - Disarm The Descent


Vydavatel: Roadrunner Records
Země: Massachusetts, USA
Datum vydání: 2. duben 2013
Žánr: Melodic Metalcore
Producent: Adam Dutkiewicz
Počet skladeb: 12 (Stand. Ed.)
Celkový čas: 40:40


Tracklist:
01. The Hell in Me (2:57)
02. Beyond the Flames  (2:53)
03. The New Aweking (3:33)
04. In Due Time (3:18)
05. A Tribute to the Fallen (4:02)
06. The Turning Point (3:12)
07. All That We Have (3:20)
08. You Don't Bleed For Me (3:20)
09. The Call (2:50)
10. No End in Sight (3:29)
11. Always (4:33)
12. Time Will Not Remain (3:13)


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Současní členové:
Jesse Leach – zpěv
Adam Dutkiewicz – sol. kytara, dopr. vokál
Joel Stroetzel – rytm. kytara
Mike D'Antonio – baskytara
Justin Foley – bicí

Diskografie:
Killswitch Engage (2000)
Alive or Just Breathing (2002)
The End of Heartache (2004)
As Daylight Dies (2006)
Killswitch Engage (2009)
Disarm The Descent (2013)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Loňský rok byl pro KSE zlomovým. Kapelu opustila po dlouholetém působení její hlavní tvář a dosavadní zpěvák Howard Jones, což vyvolalo u fanoušků doslova zděšení a pocity nejistoty ohledně budoucnosti této bandy. Poměrně brzy však dorazila potěšující zpráva. Na pozici zpěváka se místo Howarda navrací Jesse Leach. Bývalý frontman KSE, jež jí opustil po vydání druhého a přelomového alba Alive or Just Breathing (AOJB), které v podstatě definovalo žánr. Osudem jest, že se tomu stalo v době, kdy deska oslavila desetileté výročí od svého vydání. Jesse brzy úspěšně naskočil rovnýma nohama do rozjetého vlaku jménem KSE, což ještě utvrdilo prohlášení o albu chystaném na jaro příštího roku. Tímto jsem lehce nastínil situaci, která stojí v pozadí vzniku nové desky Disarm The Descent (DTD) a připravil živnou půdu pro dvě fakta, s nimiž budou posluchači dozajista šermovat a srovnávat nový materiál.

Prvním faktem bude porovnání s AOJB. Ti, kteří očekávali, že se náhle ocitnou v roce 2002, se šeredně spletli a budou zklamaní. Ne proto, že DTD není dobrou nahrávkou, ale protože hledají album vytvořené kapelou, která již neexistuje. Nový materiál se vůči AOJB odlišuje po stránkách zvuku, stylu i produkce. Prostě už nezní tak syrově, jako když se tehdy 5 lidí zavřelo ve studiu a jamovalo dokud nebylo album na světě. Nová deska je mnohem více plánovaná, promyšlená a lépe zvládnutá a to se týká i zapojení všech členů, ne jen Jesseho. Mé představy sice nahrávka plně neuspokojila, ale o tom až později.

Druhým faktem je srovnání obou zpěváků. V tomto bodě budeme hledat konsensus velmi obtížně. Howard je zvukově i stylově úplně jiný šálek čaje oproti nynějšímu Jessemu nebo tomu v dobách AJOB. Howard zažil s KSE mnoho skvělých momentů a jeho živá vystoupení byla jedním slovem famózní.  Člověk ho měl možnost sledovat, jak předvádí na jevišti téměř vždy zdrcující výkon....tedy až do časů posledního alba z roku 2009. Bylo zřejmé, že něco není v pořádku. Jeho výkon na desce byl slabý a působil unaveně. Živá vystoupení taktéž začala ztrácet na síle a zábavě, čímž se do té doby vyznačovala a započalo nevyhnutelné. Každopádně....oba zpěváci jsou úžasně talentovaní. Složení kapel se mění, lidé odcházejí jinam, vrací se.....však to znáte.Nyní už ale přejděme k samotnému albu Disarm The Descent. První polovina desky šlape rozhodně lépe než ta druhá. S první pěticí skladeb nemám problém, ale po ní začíná nahrávka mírně klopýtat a pravidelně se střídají silné písně s těmi slabšími. Ke konci už ztrácí dech songy The Call nebo Always. Reputaci zachraňuje až závěrečná Time Will Not Remain. V hlavě vám mezitím určitě uvíznou Beyond the Flames, You Don't Bleed For Me nebo The New Aweking, ale ani další skladby nejsou rozhodně k zahození.

Očekávání byla velká, ale výsledek není dokonalý. Návrat Jesseho Leache neteleportoval kapelu zpět v čase, což se dalo čekat, ale ani jí nikam dále neposouvá, a to je ten hlavní problém. Jako posluchačům se k vašim uším dostane v podstatě standardní "Killswitch" materiál, který pokračuje v tradici poslední desky. Chápu, že v tomto nelehkém období nechtěli pánové sahat k radikálním změnám, ale měli se chopit příležitosti a obměna frontmana k tomu doslova vybízela. I shovívavost fanoušků by nyní byla větší. Nedá mi to, ale musím pohanit i produkci alba, která mne trochu zklamala. Nechci tím říct, že by byl Adam Dutkiewicz špatný producent, ba naopak, je jedním z nejlepších v žánru metalcoru. Kytarové riffy zní skvěle, rytmická část je však utopená a zní sterilně, což táhne album směrem dolů. Album je složeno z předvídatelných a opakujících se písňových struktur a lyricky v některých momentech také zrovna neperlí (viz. pseoudobalada Always). Dalším bodem je Jesseho vokál, ne že by zněl špatně, naopak dostává ze sebe to nejlepší, ale v produkci byl značně pozměněn. Howard Jones byl v mnoha ohledech daleko lepší zpěvák a tento fakt je na Disarm The Descent více než zřejmý. Nebojím se to přiznat, ačkoli jsem Jesseho fanoušek.

Přesto vše mohou být KSE s Disarm The Descent spokojeni. K životu přivedli lehce nadprůměrné a zábavné album s výbornými sóly a riffy, jež mírně zklamalo produkcí a texty. Jesse se na pozici zpěváka skvěle doplňuje s Adamem a předvádí výborný výkon, který ale těžko uspokojí skalní fandy Howarda Jonese. Za sebe mohu album doporučit k poslechu a věřím, že i přes drobnou kritiku má dost potenciálu k tomu, aby se stalo dobrým odrazovým můstkem pro časy budoucí.

HODNOCENÍ: 7/1012 komentářů:

  1. I appreciate you writing this write-up and also the rest of the site is really good

    OdpovědětVymazat