Blogger Widgets

pátek 4. května 2012

METALOVÉ ŽÁNRY: Groove metalGroove metal je víc než samotný styl spíš zastřešujícím termínem. Není proto divu, že tento příspěvek je velmi krátký a stručný. Pokud však na termín narazíte, snad vám pomůže příspěvek osvětlit, s čím máte co do činění.


CHARAKTERISTIKA

Groove metal, často označovaný jak neo-thrash/post-thrash a power groove, je termín, který popisuje styly odvozené z thrash metalu, a které se do současné podoby vyvinuly na začátku 90. let. Groove metal je směsí několika stylů z 80. let, jako tradiční heavy metal, hardcore punk, crossover-thrash a sludge metal. Groovemetalové skupiny mají tendenci hrát thrashové riffy ve středním tempu a zaměřovat se na silné a zajeté synkopy. Jako vzory groove metalu bývají označováni PANTERA a EXHORDER.

V opačném smyslu některé skupiny ušly dlouhou cestu, aby se vyhnuly spojováni s groove metalem. Tak třeba thrash metalový veteráni ANNIHILATOR v roce 1993 opustili Roadrunner Records vyloženě kvůli tomu, aby se vyhnuli groove-metalovému trendu podporovanému labelem. Od chvíle, kdy společnost opustili, již kanaďané nehráli v Severní Americe.

Tommy Victor (PRONG)

KOŘENY A HISTORIE

Album Pantery z roku 1990, Cowboys From The Hell, bylo popsáno jako „průlomové“ a „čistě definující“ žánr groove metalu. Tommy Victor z PRONG tvrdí, že základy groove metalu vzešli od BAD BRAINS. Jiné groove metalové skupiny spojují thrash metal, hardcore punk a indusovou hudbu. Ian Christe dává kredity albu Chaos A.D. od skupiny SEPULTURA a kapele PANTERA za vytvoření od death metalu odvozeného groove metalu, který ovlivnil pozdější kapely v průběhu devadesátých let.

Tento styl bývá spojován s kapelami jako LAMB OF GOD, SPIRITUAL BEGGARS, SOULFLY, GOJIRA, THROWDOWN, TRIVIUM, MACHINE HEAD, BYZANTINE a ANTHRAX.

Francouzská groove kapela GOJIRA, videoklip ke skladbě Vacuity (2008):

Žádné komentáře:

Okomentovat